Obrona zboża przed chorobami polecane działania okresoweSkuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku tych najbardziej znaczących, jakie należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Wojtyła 2020-02-02

Niezwłocznie nieomal rok po ślubie pozostali dziadkami przystojnej córy, oraz po dwóch latach malca.

Najnowsze artykuły:

Top